Omron

Firma ŠKODA AUTO używa w pełni autonomicznego robota mobilnego firmy Omron w fabryce Vrchlabí

Autonomiczny robot przyczynia się do ciągłej poprawy bezpieczeństwa pracy w fabryce Vrchlabí i pomaga zminimalizować ryzyko w miejscu pracy. Rozpoznaje on ludzi stojących na drodze, jak również inne pojazdy i przeszkody.

  • W pełni autonomiczny system transportowy przenosi części pomiędzy centrum pomiarów mechanicznych a maszynami przetwórczymi
  • Przejazd kierowany to wszystko, czego potrzebuje robot, aby nauczyć się trasy oraz otoczenia
  • Cyfryzacja i Przemysł 4.0 są fundamentami strategii 2025 firmy ŠKODA AUTO

Jako fundament swojej strategii 2025 ŠKODA AUTO skutecznie rozwija cyfryzację procesu produkcyjnego. Obecnie czeski producent samochodów używa w pełni autonomicznego, samodzielnego robota firmy Omron w fabryce komponentów Vrchlabí. Robot jest w stanie rozpoznać przeszkody znajdujące się na jego drodze w zakładzie oraz uzyskuje informacje z otoczenia podczas planowania trasy. Jeśli to konieczne, zmienia swój kurs, aby jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego. W ten sposób przyczynia się do dalszej poprawy bezpieczeństwa pracy i efektywności procesów transportowych w zakładzie.

„Jest to świadoma decyzja o wykorzystaniu pierwszego w pełni autonomicznego robota przez firmę ŠKODA AUTO w fabryce Vrchlabí. Dzięki niemu po raz kolejny podkreślamy kluczowe znaczenie fabryki jako niezwykle nowoczesnego zakładu wykorzystującego najnowsze technologie” — mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu ds. produkcji i logistyki ŠKODA AUTO. „W obszarze produkcji systematycznie wdrażamy technologie Przemysłu 4.0, dzięki którym jesteśmy w stanie stale udoskonalać procesy produkcyjne” — dodaje Oeljeklaus.

Podczas jednego kursu robot mobilny serii LD firmy Omron może przenosić ładunki o masie do 130 kg i samodzielnie wybiera właściwą drogę. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów transportu robot nie wymaga pomocy nawigacyjnej w postaci pętli indukcyjnych, taśm magnetycznych ani odblasków. Robot uczy się trasy podczas jednorazowego przejazdu między stacjami kierowanego za pomocą tabletu lub joysticka. Dzięki temu poznaje swoje otoczenie, samodzielnie dostosowując trasę, gdy jest to potrzebne.

Dopracowana, nowoczesna technologia umożliwia robotowi poruszanie się za pomocą czujników i skanerów laserowych. Rozpoznaje on pojazdy i stacjonarne przeszkody, a także ludzi przechodzących przez jego trasę. System sterowania oblicza prędkość zbliżania się i wykrywa, czy kolizja jest nieuchronna. W takim wypadku robot zatrzymuje się samodzielnie lub wykonuje manewr omijania. W odróżnieniu od innych systemów stosowanych w firmie ŠKODA AUTO natychmiast dostosowuje swoją trasę na podstawie informacji z otoczenia bez konieczności zatrzymania. Jeśli w pełni autonomiczny robot wykryje, że będzie regularnie napotykać przeszkody w określonym punkcie trasy, zmienia ją na stałe. W razie potrzeby system zasilany energią elektryczną jest w stanie dojechać do wszystkich miejsc w fabryce Vrchlabí, która ma powierzchnię 16 000 m2.

Każdego dnia robot pokonuje 35 km, wykonując 120 przejazdów pomiędzy centrum pomiarów mechanicznych a maszynami przetwórczymi. Fazy testowania i pilotażu zostały już zakończone, a robot jest regularnie użytkowany w fabryce od czerwca 2018 r.

Rosnąca wielkość produkcji ŠKODA AUTO przekłada się na wyższy stopień wykorzystania mocy produkcyjnych i większy ruch na obszarach produkcji. Autonomiczny robot przyczynia się do ciągłej poprawy bezpieczeństwa pracy w Vrchlabí i pomaga zminimalizować zagrożenia w miejscu pracy.

W procesach produkcji firma ŠKODA AUTO systematycznie korzysta z technologii Przemysłu 4.0, takich jak roboty współpracujące. Są one wykorzystywane w produkcji skrzyń biegów direct-shift (DSG) w fabryce Vrchlabí i wspierają pracowników z jednym z najbardziej wrażliwych zadań w produkcji przekładni — wprowadzaniu tłoka siłownika zmiany biegów. Robot transportowy obsługuje również dziesiątki maszyn w zakresie dostarczania części i transportu pustych pojemników do magazynu. Rozbudowany system informatyczny również stanowi część tych działań.

ŠKODA AUTO zdefiniowała cyfryzację produktów i procesów jako jedną z podstaw swojej strategii 2025. Kolejne główne obszary działalności obejmują elektryfikację gamy modeli ŠKODA, podbijanie nowych rynków i ekspansję marki na nowe obszary biznesowe związane z tradycyjną produkcją samochodów poprzez dodanie różnych usług w zakresie mobilności.

Reader Enquiries

Omron
Omron Europe B.V.
Wegalaan 67-69
2132 JD Hoofddorp
Netherlands

+31 (0)23 568 13 00

www.industrial.omron.eu

@omroneurope

omron

omroneurope

omroneurope


Notes for Editors

Informacje dotyczące firmy Omron

Firma Omron Corporation jest liderem w dziedzinie automatyki przemysłowej i poszerza swoją działalność o nowe rynki w dziedzinie technologii czujników i sterowania, np. podzespołów sterujących, podzespołów elektronicznych, podzespołów elektroniki motoryzacyjnej, infrastruktury usług publicznych, opieki zdrowotnej i ochrony środowiska. Firmę Omron założono w 1933 r. Zatrudnia ona ponad 36 000 pracowników na świecie oraz dostarcza produkty i usługi w ponad 117 krajach i regionach. W branży automatyki przemysłowej firma Omron przyczynia się do tworzenia dobrobytu społeczeństwa, zapewniając technologie automatyki, które napędzają innowacje w dziedzinie produkcji, a także produkty i obsługę klienta. Więcej informacji: industrial.omron.eu.

Related images

 

Related video

 

 

 

Editorial enquiries

Marion Beekhuizen
Omron

+31 6 1133 7151

marion.beekhuizen@​eu.omron.com

Anouk Luykx
EMG

+31 164 317 017

aluykx@​emg-marcom.com

 

 

Share

 

More news from