Omron

Omron’un yeni Q2A Özel Uygulama Sürücüsüyle Sürücü Kalitesi

Yeni ürün ailesinde ilk olma özelliğini taşıyan Omron Q2A motor sürücüsü, verimlilik, esneklik ve kullanım kolaylığı gibi avantajlar ve basit "programla-uygula-kullan" felsefesini yerden tasarruf sağlayan bir tasarımda sunuyor

Omron, Q2A Özel Uygulama Sürücüsü serisini piyasaya sundu. IM, SPM, IPM, DDPM ve SynRM gibi çok çeşitli motorları yönetebilme becerisine sahip olan Q2A, müşteri uygulamasına göre kolayca özelleştirilebiliyor. Yerden ve paradan tasarruf sağlayan tasarımı birçok faydalı özellikle birleştiren bu çözüm, OEM'ler ve son kullanıcılara yüksek performanslı ve kullanımı kolay bir sürücü sunuyor.

Omron tarafından üretilen yeni Q2A Özel Uygulama Sürücüsü, yeni ürün ailesinde sistem entegratörlerinin, OEM'lerin ve son kullanıcıların taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanan ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Donanımın kapladığı alanı ve maliyeti en aza indirmenin yanı sıra mühendislik ve devreye alma süresini azaltan bu sürücü, farklı motor tipleri için daha yüksek performans sağlıyor. Tasarım ve devreye almadan, bakım ve üretime özel hassas ayarların uygulanmasına kadar tüm uygulama iş akışı optimize edilebiliyor.

Tasarım avantajları, kullanılan alanı önceki çözüme göre %45'e kadar azaltmakla ve yan yana montaj ile başlar. Dahili EMC filtresi, DC reaktörü, frenleme direnci ünitesi, entegre fonksiyon emniyeti (STO SIL3) ve yerleşik 24 V dc kontrol panosu güç kaynağı, kolay kullanımın yanı sıra ciddi anlamda maliyet tasarrufu avantajları sunar. Elektronik bileşenleri toz veya neme karşı koruyan silikon kaplamalı PCB'lere sahip olan Q2A, zorlu çevre koşullarında güvenilir kullanım sağlayan dayanıklı bir tasarıma sahiptir.

Voltaj vektör kontrolü gibi yöntemlerle çeşitli motor tiplerini açık ve kapalı çevrimlerde kontrol edebilen Q2A serisi, gelişmiş motor performansı sağlar. Diğer sürücü yöntemlerine göre daha yüksek verimlilik sağlayan voltaj vektör kontrolü, akım vektörü sürüşüne göre daha kolay ve daha hızlı şekilde kurulabilir.

Bu yöntem ayrıca Omron Sysmac sisteminin kullandığı EtherCat'in yanı sıra EtherNet/IP, PROFINET ve POWERLINK tarafından kullanılan birçok Ethernet tabanlı haberleşme seçeneğine yönelik destek sağlayarak haberleşme esnekliği sunar. 5 adede kadar Q2A sürücünün tek bir haberleşme kartıyla kullanılabilmesi sayesinde son derece ekonomik ağ entegrasyonu sağlar. Yerleşik USB bağlantısı, Q2A sürücü serisinin harici güç kaynağına bağlama gereksinimi olmadan bilgisayardan programlanabilmesine olanak sağlayarak, devreye alma işlemini basit hale getirir.

Q2A sürücünün kullanışlı ve zaman tasarrufu sağlayan çeşitli özellikleri devreye alma işlemini daha basit hale getirir. Grafik Geliştirme Ortamı hızlı uygulama özelleştirme sağlarken, yerleşik sihirbaz fonksiyonu kurulum süresini azaltır ve parametrelerin yanlış ayarlanması riskini ortadan kaldırır. Ayarlar otomatik yedekleme fonksiyonuyla kaydedilip SD kartına kopyalanarak ek sürücülere kolayca aktarılabilir.

Performans verilerini izleyen Q2A, fanlar gibi komponentlerin zamanında değiştirilmesini sağlayarak önleyici bakımı destekler. Olayın kesin saati ve kaç kez gerçekleştiği gibi bilgileri parametre verileriyle birlikte sağlayan ayrıntılı izlenebilirlik, hata analizine yardımcı olur. Veriler, izleme kaydı sağlamak üzere mikro SD kartına kaydedilebilir. Ayrıca, entegre güç kaynağı 400 V şebeke beslemesinin kesintiye uğradığı durumlarda bile kontrol sistemini aktif halde tutarak tüm sorunların incelenebilmesine imkan tanır.

D1000 ve R1000 gibi rejeneratif güç üniteleriyle birlikte kullanılan Q2A sürücü serisi, enerjiyi aynı kurulumdaki diğer uygulamalar için yeniden kullanarak rejeneratif uygulamaları destekler.

Avrupa Sürücü Ürün Pazarlama Müdürü Alberto Fuentes konuyla ilgili şunları söylüyor: "Q2A inverterimiz, tüm uygulamalar için özelleştirilebilen basit bir programla-dağıt-kullan çözümünde yüksek performans ve esneklik sağlayarak kalite ortaya çıkarıyor. Dahası, en yüksek üretim kalitesinin kapsamlı önlemlerle bir araya getirilmesi sayesinde Q2A, 10 yıl boyunca 7/24 arızasız çalışma ile iç rahatlığı sağlıyor."

Reader Enquiries

Omron
Omron Europe B.V.
Wegalaan 67-69
2132 JD Hoofddorp
Netherlands
+31 (0)23 568 13 00
www.industrial.omron.eu
@omroneurope
omron
omroneurope
omroneurope

Notes for Editors

Omron Hakkında

Omron Corporation; temel algılama ve kontrol teknolojilerini kullanarak faaliyet alanını kontrol komponentleri, elektronik komponentler, elektronik otomotiv komponentleri, sosyal altyapı, sağlık hizmetleri ve çevre gibi iş alanlarına kadar genişleten lider bir endüstriyel otomasyon şirketidir. 1933'te kurulan Omron, dünya çapında yaklaşık 36.000 çalışanıyla 117'dan fazla ülke ve bölgeye ürün ve hizmet sunuyor. Omron, endüstriyel otomasyon alanında ürün ve müşteri desteğinin yanı sıra üretime yenilik getiren otomasyon teknolojileri sunarak zengin bir toplum yaratılmasına katkıda bulunuyor. Daha fazla bilgi için industrial.omron.eu.

Related images

Omron’un yeni Q2A Özel Uygulama Sürücüsüyle Sürücü Kalitesi. (Foto: Omron, PR049)

 

Editorial enquiries

Marion Beekhuizen
Omron

+31 6 1133 7151
marion.beekhuizen@​eu.omron.com

Anouk Luykx
EMG

+31 164 317 017
aluykx@​emg-marcom.com

 

 

Share

 

More news from