Omron

Yeni nesil pano içi sıcaklık kontrolörlerinin

Yapay zeka ile hızlı kurulumu

Nisan 2017'deki E5_D serisinin piyasaya sürülmesinin ardından Omron, Yapay Zekaya (AI) sahip yeni NX-TC serisinin tanıtımı ile Sıcaklık kontrolörü portföyünü genişletmeye devam ediyor. Çoklu döngüye sahip uygulamalar için tasarlanmış bu akıllı kontrolörler, pano içi kurulumu kolaylaştırır.

Omron, ilk pano içi sıcaklık kontrolörü serisi olan E5ZN serisini (22,5 mm genişlikte 2 döngü) 2001'de piyasaya sürdü. 2006'da bu seriyi, daha iyi bir kontrol performansına sahip olan ve daha az yer kaplayan EJ1N serisi (31 mm genişlikte 4 döngü) izledi. NX-TC serisine en son eklenen ise insan müdahalesi gerektirmeden optimal ve otomatik sıcaklık kontrolü sağlayabilecek şekilde tasarlanmış yeni nesil akıllı cihazlar olmuştur. Hatta artık bu alanda uzmanlar tarafından yapılan tüm ayarlamalar, Yapay Zeka kullanılarak otomatik hale getirilecektir.

Adaptif kontrol algoritması
Standart sıcaklık kontrolörleri ile ilk çalıştırmadaki PID ayarlarının tanımlanması için çok zamana ihtiyaç duymanızın yanı sıra bu alanda uzun yıllar deneyim sahibi olmadan optimum ayarlamaları yapmak oldukça zordur. Bu sebeple Omron, "adaptif kontrol teknolojisi" ile NX-TC Serisini geliştirmiştir. Bu seri, kontrol altındaki süreçte gerçekleşen değişimleri otomatik olarak algılar ve PID'yi buna göre uyarlar. Sonuç olarak ince ayarları mükemmel bir şekilde yapılmış PID algoritması ve ultra kararlı sıcaklık kontrolü sağlanır.

Paketleme makinelerinde mükemmel ambalajlama sıcaklık kontrolü
Konvansiyonel bir ambalajlama makinesindeki sıcaklık sensörleri genellikle ısıtma çubuğunun çene yüzeyinden oldukça uzak bir konuma yerleştirilir. Bu durum, çene yüzeyi sıcaklığı ile gerçek kontrol sıcaklığı arasında bir farka neden olur. Bu sıcaklık farkı ve bundan kaynaklanan sayı veya ambalajlama hataları, paketleme hızıyla doğru orantılı olarak artar. Bu durum, daha ince paketleme malzemeleri ile de doğrudan ilişkilidir.

NX-TC serisi bu sorunu, şu yaklaşımı kullanarak çözer:

  • Daha hızlı algılama işlevine sahip özel sıcaklık sensörü modelleri, sensörün çene yüzeyine yakın yerleştirilmesini sağlar.
  • Otomatik filtre ayarı gibi özel olarak geliştirilen gömülü algoritmalar, sıcaklık değişimlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olarak daha iyi ambalajlama kalitesi sunar.

Kalıp makinelerindeki sıcaklık değişimlerini en aza indirme
Su soğutmalı ekstrüzyon kalıp makinelerinde çıkış hızını artırmak genellikle ekstrüzyon malzemesi bileşimi ve suyu soğutma gibi çeşitli faktörler sebebiyle sıcaklık değişimlerine yol açar. Bu durum, operatörün ürün kalitesini istikrarlı tutmak için devamlı olarak valf ayarı yapmasını gerektirir. Kaliteyi korurken yüksek hızlı üretim sağlamak ise oldukça zordur. Ancak artık değil! NX-TC'de bulunan su soğutmalı çıkış ayarı fonksiyonu, sıcaklık değişimlerini en aza indirir ve kaliteyi korurken üretim kapasitesini artırır.

Özellikler

  • İki boyut seçeneği mevcuttur: NX-TC2 (12 mm genişlikte 2 döngülü model) ve NX-TC3 (24 mm genişlikte 4 döngülü model)
  • T/c ve Pt100 sensörleri için üniversal giriş (K, J, T, E, L, U, N, R, S, B, C/W, PL II, Pt100/JPt100).
  • Kontrol çıkışı tipi: Gerilim çıkışı (PNP 24 VDC/21 mA/nokta), Doğrusal akım çıkışı (0/4, 20 mA)
  • Kontrol yöntemi: ısıtma ve/veya soğutma (modele bağlıdır)
  • Yük/SSR tanısı mevcuttur (modele bağlıdır)
  • Fieldbus bağlantısı: Ethernet IP ve EtherCAT (iletişim kuplörü kullanarak)

Reader Enquiries

Omron
Omron Europe B.V.
Wegalaan 67-69
2132 JD Hoofddorp
Netherlands
+31 (0)23 568 13 00
www.industrial.omron.eu
@omroneurope
linkedin.com/company/omron
facebook.com/omroneurope
youtube.com/omroneurope

Notes for Editors

Omron Hakkında

Omron Corporation; temel algılama ve kontrol teknolojilerini kullanarak faaliyet alanını kontrol komponentleri, elektronik komponentler, elektronik otomotiv komponentleri, sosyal altyapı, sağlık hizmetleri ve çevre gibi iş alanlarına kadar genişleten lider bir endüstriyel otomasyon şirketidir. 1933'te kurulan Omron, dünya çapında yaklaşık 36.000 çalışanıyla 117'dan fazla ülke ve bölgeye ürün ve hizmet sunuyor. Omron, endüstriyel otomasyon alanında ürün ve müşteri desteğinin yanı sıra üretime yenilik getiren otomasyon teknolojileri sunarak zengin bir toplum yaratılmasına katkıda bulunuyor. Daha fazla bilgi için industrial.omron.eu.

Related images

 

Editorial enquiries

Marion Beekhuizen
Omron

+31 6 1133 7151
marion.beekhuizen@​eu.omron.com

Anouk Luykx
EMG

+31 164 317 017
aluykx@​emg-pr.com

 

 

Share

 

More news from