Omron

Omron, Dört Durum İzleme Cihazı Serisini Tanıtıyor

Omron Corporation (Merkez: Shimogyo-Ku, Kyoto. Başkan ve CEO: Yoshihito Yamada); 3 fazlı endüksiyon motorlarındaki hataları öngörebilen Motor Durumu İzleme Cihazları, kontrol panosuna kurulan güç kaynağının hizmet ömrünü ve hatalarını öngörebilen Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları, baskı ve kalıp makinelerinde kullanılan hidrolik yağı ve soğutma sıvısını izleyen Akış Sensörleri ile Basınç Sensörlerini ve tesislere veya makinelere halihazırda kurulu olan analog sensörlerin IoT'u hızlandıracak Akıllı Durum İzleme Amplifikatörü olmak üzere üretim tesislerindeki işçilerin faaliyetlerinin izlenebilmesini sağlayabilecek dört durum izleme cihazı serisini 29 Kasım 2017 tarihinde tanıttı. 2018 baharında ise tekrar tanıtacak.

Durum izleme cihazlarının piyasaya sürülmesi, Omron'un 100.000'lik IoT komponent hattını tamamlama yolundaki çabalarının bir parçasıdır. İzleme cihazları; görülmesi mümkün olmayan tesis ve ekipman durumunu sürekli izler, tesislerdeki durum hatalarını önceden algılar ve üretim hatları ile verimliliği korur.

Durum izleme cihazları, üretim tesislerindeki güç ve sirkülasyon sistemindeki değişiklikleri gerçek zamanlı olarak izler. İletişim ağları yoluyla parça değişim zamanlarını hata vermeden önce bildirir ve beklenmedik tesis sektelerini ve ürünlerdeki kalite anormalliklerinin önüne geçer. Daha önceden yetenekli işçilerin deneyim ve önsezileriyle algılanabilen tesis anormalliği ve hatalarına dair işaretleri herkes kolayca fark edebilir. Bu şekilde beklenmedik tesis sektelerinden doğacak fırsat kayıpları azaltılır ve bakım planlarının tutarlılığı artırılır.

Dört durum izleme cihazı serisi satışa sunulacaktır

Motor Durumu İzleme Cihazları

Motor Durumu İzleme Cihazları, konveyörler, asansörler ve pompalar dahil olmak üzere pek çok üretim tesisinde kullanılan üç fazlı endüksiyon motorlarının *2 yaştan dolayı gerçekleşen bozulmaların sebep olduğu hataları algılar. İzleme cihazları; titreşim, sıcaklık, akım, yalıtım dirençlerinde oluşan durum değişiklikleri ile hataları algılar, ana ünite üzerindeki ekran veya Ethernet/IP™ haberleşmesi üzerinden uzaktan izleme sağlar ve aşağıdaki sorunlara çözüm sunar.

  • Beklenmedik tesis sektelerinden doğacak fırsat kaybını en aza indirir.
  • Yetenekli bakım mühendislerinin bilgilerini dijitalleştirir ve motor bakımını uzak bir bölgede homojenleştirir.
  • Periyodik denetimden önleyici denetime geçişe olanak tanıyarak denetim işlerini önemli ölçüde azaltır.

Veri izleme

Motor titreşimi, yüzey sıcaklığı, yalıtım dayanımı, akım, bozulma seviyesi *3.

Çıkış yöntemi

EtherNet/IP (PC üzerinden çalıştırılan özel bir tool ile görüntülenebilir), alarm çıkışı, transistör çıkışı, bar göstergesi, izleme ekranı.

Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları

Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları, bir güç kaynağının temel fonksiyonu olarak tesisteki cihazlara DC elektriği temin etmenin yanı sıra güç kaynağının sürdürülmesi ve kontrolü için gerekli bilgileri görselleştirir. Bu Güç Kaynakları ne zaman yenilenmeleri gerektiğini ve çıkış gerilimi/akımı hakkındaki bilgileri görselleştirebilir ve Ethernet/IP haberleşmesi ile ana ünite ekranını kullanarak uzaktan kontrol aracılığıyla akım artırımı sağlayabilir. Şu sorunların çözülmesine katkıda bulunur.

  • Güç kaynağı değişim zamanını önceden bildirerek güç kaynağından doğacak beklenmedik tesis sektelerini azaltır.
  • Bir güç kaynağının değişim zamanını, toplam run time'ını, gerilimini ve akımını uzaktan izleyerek sahada yapılacak bakım işlerinin azaltılmasını sağlar.
  • Güç kaynağı izleme yazılımı olan Power Supply Monitoring Tool (yakında desteklenmeye başlanacak) ile birlikte kullanarak güç kaynağının durumunu azalma eğrisi üzerinde takip edin *4. Hizmet ömrünü uzatmak için kurulum ortamının iyileştirilmesi ve güç kaynağı kapasitesinin değiştirilmesi gibi iyileştirici önlemleri göz önünde bulundurabilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

Veri izleme

Güç kaynağının değişimi için kalan yıl sayısı, toplam run time, çıkış gerilimi/akımı, akım artırımı, kendiliğinden tanı (aşırı ısınma, ölçülmüş değer hatası, bellek hatası) ürün modeli, seri numarası.

Çıkış yöntemi

Ethernet/IP, Modbus/TCP, izleme ekranı.

Akış Sensörleri, Basınç Sensörleri

Tek bir Akış Sensörü, bir kaynak veya kalıplama makinesinde kullanılan soğutma sıvısının akış hızını ve sıcaklığını ölçebilir. Sıcaklık kaynaklı hataların yanı sıra soğutma sıvısının akış hızının izlenmesi ile aşırı yüklenmiş akım transformatörlerinin neden olduğu beklenmedik arızaların belirtileri önceden algılanabilir ve bu şekilde daha kararlı kaynaklama kalitesine erişilerek hatalı kalıplamanın önüne geçilebilir.

Basınç Sensörleri mekanik merkezleri ve *5 pres makinelerindeki hidrolik yağının basınç ve sıcaklığını aynı anda görselleştirir. Sıcaklık yükselmesinden ve hidrolik yağı sızıntısından kaynaklanan ambalajlama arızalarının belirtilerini yakalar. Aynı zamanda, kararlı işleme kalitesinin korunması açısından hidrolik yağı viskozitesinin bozulmasından kaynaklanan sıcaklık değişimlerini de tespit eder.

Borulara ayrı ayrı basınç sensörü ve sıcaklık sensörü takmanız gerekmez, bu şekilde takılacak sensör sayısı ve kurulum işleri yarıya indirilmiş olur.

Bu sensörler, "akış oranı ve sıcaklığı", "basınç ve sıcaklık" gibi birden fazla ölçüm verisinin mevcut olduğunu fark ederek tesis durumunu daha az maliyet, iş yükü ve alan gerektirecek şekilde görselleştirir.

Veri izleme

Akış hızı + sıcaklık
Basınç + sıcaklık

Çıkış yöntemi

Durum çıkışı, kontrol çıkışı, analog çıkış, IO-Link, izleme ekranı, durum göstergesi.

Akıllı Durum İzleme Amplifikatörü

Akıllı Durum İzleme Amplifikatörü genel analog çıkış sensörlerine bağlanır *6.

Omron fiber sensörleri ve lazer sensörlerine bağlanabilen Yeni nesil Sensör Serisi N-Smart'ı*8 halihazırda sunuyor. Şimdi ise genel analog çıkış sensörlerine bağlanabilen Akıllı Durum İzleme Amplifikatörü de ürün yelpazesine katılarak*7 çeşitli sensörlerle tesis durumunu incelemeye yarayan düşük maliyetli ve kolay bir ağ kurmanıza olanak tanıyor.

Daha önce, analog çıkış sensörlerinden veri elde etmek maliyetli veri kaydediciler ve ölçüm ekipmanına sahip bir sistemin kurulmasını gerektiriyordu. Sensör 1 ms hızla son derece hızlı bir şekilde 30 üniteye kadar senkronizasyon sağlayabilir, tesis faaliyet zamanlarıyla ilgili veri toplayabilir, tesislerdeki küçük değişiklikleri ve belirtilerin korelasyonunu doğru şekilde algılayabilir, böylece tesis durumu değişikliklerine göre optimum makine kontrolüne olanak tanır.

Bağlanabilir sensör başlıkları

Çıkış ve iletim ölçüm sonuçlarını akım (DC 4-20 mA) veya gerilim (1-5 VDC) olarak veren sensörler.

(Akış Sensörleri ve Basınç Sensörleri de bağlanabilir.)

Çıkış yöntemi

Kontrol çıkışı, izleme ekranı, haberleşme ünitelerine bağlanma vasıtasıyla açık ağlar (EtherCAT®, CC-Link) ile uyumlu.


*2 3 fazlı bir AC güç kaynağı kullanan bir endüksiyon jeneratörü elektriği birincil taraftan (stator) ikincil tarafa (rotor) elektromanyetik girişim yoluyla gönderir ve güç üretir.

*3 Motorlara ek olarak yükleme tarafındaki hatalar, benzersiz bir algoritmayla motor akımını ölçüp analiz ederek Omron'un benzersiz indeksleme kabiliyetleri arasındadır.

*4 Bir güç kaynağının teknik özelliklerinin garanti edildiği ortam çalışma sıcaklığı ve yük oranı ile kullanım koşullarını belirleyin. Dahili parçaların ısı artışı ve sıcak ortamlar nedeniyle ortaya çıkan dahili devrelerin çalışma özellikleri göz önünde bulundurulmuştur.

*5 Metal veya diğer maddelerde delik açan ve onları öğüten işleme ekipmanı.

*6 Çıkış ve iletim ölçüm sonuçlarını akım (DC 4-20 mA) veya gerilim (1-5 VDC) olarak veren sensörler.

*7 Hava emilim durumunu gösteren hava basıncı sensörleri veya elektrikli parçaların seçilmesi ve konumlandırılması için kullanılan diğer sensörler.

*8 Fiber sensörler, lazer sensörler, temas sensörleri ve proximity sensörlerinin varlık, algılama ve ölçüm verilerini entegre eden, sensör haberleşme üniteleri içeren yeni nesil sensör serisi. Aynı zamanda EtherCAT ve CC-Link ile uyumludur (yüksek hızlı açık haberleşme ağı).

Reader Enquiries

Omron
Omron Europe B.V.
Wegalaan 67-69
2132 JD Hoofddorp
Netherlands
+31 (0)23 568 13 00
www.industrial.omron.eu
@omroneurope
linkedin.com/company/omron
facebook.com/omroneurope
youtube.com/omroneurope

Notes for Editors

Omron Hakkında

Omron Corporation; temel algılama ve kontrol teknolojilerini kullanarak faaliyet alanını kontrol komponentleri, elektronik komponentler, elektronik otomotiv komponentleri, sosyal altyapı, sağlık hizmetleri ve çevre gibi iş alanlarına kadar genişleten lider bir endüstriyel otomasyon şirketidir. 1933'te kurulan Omron, dünya çapında yaklaşık 36.000 çalışanıyla 117'dan fazla ülke ve bölgeye ürün ve hizmet sunuyor. Omron, endüstriyel otomasyon alanında ürün ve müşteri desteğinin yanı sıra üretime yenilik getiren otomasyon teknolojileri sunarak zengin bir toplum yaratılmasına katkıda bulunuyor. Daha fazla bilgi için industrial.omron.eu.

Related images

 

Editorial enquiries

Diane van der Sanden
Omron

+31 6 2943 6751
diane.van.der.sanden@​eu.omron.com

Anouk Luykx
EMG

+31 164 317 017
aluykx@​emg-pr.com

 

 

Share

 

More news from