Mondi Group

Mondi opracowuje innowacyjne opakowania z funkcją ponownego zamykania na produkty mięsne dla firmy Orkla

Z myślą o zwiększeniu komfortu klientów i ograniczeniu ilości marnotrawionej żywności norweska grupa Orkla zwróciła się do firmy Mondi z prośbą opracowania nowego opakowania z funkcją ponownego zamykania na słynne peklowane mięso w plasterkach firmy Orkla. Dotychczasowe opakowanie wyposażone było w system łatwego otwierania folii nakrywkowej, jednak bez możliwości ponownego zamknięcia.

Wiedeń, 24 września 2018 r. – Firma Orkla, wiodący dostawca markowych towarów konsumenckich na potrzeby sektora spożywczego, HoReCa i specjalistycznego handlu detalicznego, a także sektora farmaceutycznego i piekarniczego, od początku wykluczyła zastosowanie standardowej folii wielokrotnego zamykania. Ponieważ dolna część opakowania Vossafår jest giętka, klienci nie byliby w stanie łatwo połączyć folii z dolną częścią w celu ponownego zamknięcia.

Firma Mondi stanęła przed wyzwaniem modyfikacji lub wymiany oryginalnej, giętkiej struktury opakowania. Wyzwanie to obejmowało opracowanie specjalnej wielowarstwowej powłoki barierowej dla górnej części opakowania, która wyeliminowałaby zwijanie się materiału pod wpływem temperatur stosowanych na linii do termoformowania w firmie Orkla. Ważne było również znalezienie sposobu na zarządzanie skomplikowanym procesem logistycznym. Firma Mondi stanęła na wysokości zadania.

„Prace badawczo-rozwojowe i testy zajęły ponad dwa lata” – wyjaśnia Pål Wikstrøm, Menedżer Regionalny ds. Sprzedaży na kraje nordyckie w firmie Mondi – „ale obu partnerom udało się znaleźć funkcjonalne rozwiązanie. Nowe opakowanie zostało w pełni wprowadzone na rynek” – mówi – „a produkt już przyciąga uwagę klientów na półkach sklepowych”. Konsumenci odrywają folię nakrywkową od dołu opakowania i wyjmują wybraną porcję produktu. Po skończeniu mogą ponownie zamknąć opakowanie poprzez dociśnięcie etykiety.

Główną zaletą dla firmy Orkla jest fakt, że to zamykanie działa również z giętkim elementem dolnym, który był już stosowany w poprzednim opakowaniu z odrywaną etykietą. Użycie standardowego systemu, wykorzystującego elementy samoprzylepne reagujące na nacisk, wymagałoby zastosowania sztywnej części dolnej, aby umożliwić skuteczne otwieranie i ponowne zamykanie. Jednak oprócz znacznego zwiększenia sztywności opakowania, takie rozwiązanie wymagałoby zastosowania droższej części dolnej i najprawdopodobniej wprowadzenia modyfikacji na linii produkcyjnej.

Większość prac badawczo-rozwojowych przeprowadzono w austriackim zakładzie Mondi Styria specjalizującym się w produkcji folii do wytłaczania. Mondi wytwarza zarówno górną część ze specjalnie opracowanej wielowarstwowej folii laminowanej charakteryzującej się znakomitą stabilnością cieplną i właściwościami barierowymi, jak i giętką część dolną.

Jak wyjaśnia Pal Wikstrøm, produkcja opakowań jest złożonym, wieloetapowym procesem. Z uwagi na fakt, że rolki folii są dostarczane ze wstępnie nałożonymi etykietami, firma Orkla nie musiała inwestować znacznych środków finansowych na wprowadzenie tego rozwiązania. Linie pakujące po niewielkich modyfikacjach osiągają wcześniejszą efektywność produkcji.

Na fali tego sukcesu firma Mondi wprowadziła już nowe projekty z etykietami z funkcją ponownego zamykania do opakowań VFFS oraz dostrzega wiele potencjalnych zastosowań dla tej technologii w obszarze rynku produktów spożywczych i nie tylko.

Reader Enquiries

Mondi Group
Marxergasse 4A
1030 Vienna
Austria
+43 1 79013 4059
www.mondigroup.com
mondi-group

Notes for Editors

O Mondi

Mondi jest jednym z światowych liderów branży opakowaniowej i papierniczej, którego innowacyjne i proekologiczne rozwiązania opakowaniowe i papiernicze cieszą się wielkim uznaniem wśród klientów. Mondi jest przedsiębiorstwem całkowicie zintegrowanym w obrębie łańcucha wartości opakowań i papieru – począwszy od zarządzania terenami leśnymi, poprzez produkcję masy celulozowej, papieru i folii z tworzyw sztucznych, aż do tworzenia efektywnych rozwiązań opakowaniowych na potrzeby przemysłu i konsumentów. Zrównoważony rozwój jest widoczny we wszystkich działaniach Mondi. W 2017 roku dochód Mondi wyniósł 7,10 mld euro, a skorygowany zysk EBITDA – 1,48 mld euro.

Mondi jest firmą notowaną na dwóch giełdach papierów wartościowych – na podstawowym rynku giełdy w Johannesburgu (JSE Limited) jako Mondi Limited pod symbolem MND oraz na londyńskiej giełdzie jako Mondi plc w ramach notowania typu premium pod symbolem MNDI. Nasze przedsiębiorstwo weszło w skład indeksu FTSE 100, od 2008 roku objęto je indeksem FTSE4Good Index Series, a od 2007 roku jest wpisane do indeksu JSE Socially Responsible Investment (SRI).

www.mondigroup.com

Related images

 

Editorial enquiries

Judith Wronn
Mondi Group

+49 151 17714692
judith.wronn@​mondigroup.com

Josina van der Velden
EMG

+31 164 317 014
jvandervelden@​emg-marcom.com

 

 

Share

 

More news from