Guardian

Guardian Glass bude vystavovať v hale 10/stánok A24 na výstave glasstec (23. – 26. októbra 2018) v Düsseldorfe v Nemecku.

Technické výzvy skla pri veľmi vysokých budovách

Bratislava, 28. jún 2018 – Sklo pre mimoriadne vysoké budovy (teda mrakodrapy vyššie ako 600 metrov) sa často považuje za samozrejmosť, pokiaľ ide o jeho technické funkcie. Technicky vyspelé, vysoko silné zasklenie, ktoré pokrýva dnešné mrakodrapy, ako je napríklad Burj Khalifa v Dubaji, je pre funkciu budovy rovnako dôležité ako jej oceľová a betónová konštrukcia.

Pokiaľ ide o mimoriadne vysoké stavby, hlavnými výzvami sú vietor, teplota, výškové rozdiely a kondenzácia.

Blízko zemi vietor rozrážajú stromy a iné budovy, ale keď sa mrakodrap tiahne do super-vysokých výšok, tieto prekážky miznú. Budova potom musí čeliť plnej, nekrytej sile vetra.

Medzi ďalšie významné faktory patrí svetlo a teplo. Vysoké budovy, v dôsledku svojej enormnej vnútornej tepelnej energie, potrebujú neustálu klimatizáciu, dokonca aj v chladnejších mesiacoch roka. Klimatizácia je jednoznačne najväčším energetickým nákladom mrakodrapu. Veľmi vysoké budovy predstavujú jedinečnú výzvu - nielenže majú vysokú vnútornú tepelnú energiu, ale veľmi veľká časť ich celkovej výšky je dosť vysoko nad susednými budovami, nič teda neblokuje slnečné žiarenie. A zároveň, väčšina týchto stavieb vyrastá v púštnych oblastiach na Strednom východe, v Afrike a Juhovýchodnej Ázii.

Veci ďalej komplikuje skutočnosť, že povrch mimoriadne vysokých budov je dnes takmer celý zo skla, pričom najžiadanejšie sú vysoké a široké sklenené plochy, ktoré poskytujú maximálny nekrytý výhľad. Výzvou je tak to, že tieto väčšie sklenené plochy musia byť extrémne pevné, aby odolali veľmi silnému vetru a musia byť navrhnuté tak, aby vykompenzovali veľké množstvo svetla, ktoré prepúšťajú do budovy, aby sa tak zlepšilo pohodlie obyvateľov budovy.

Špecifické výzvy pre veľmi vysoké budovy

Okolie

Okolie budovy – a v prípade Burj Khalifa a Jeddah Tower miestne púštne podnebie – je hlavný faktor, ktorý je potrebné vziať do úvahy. Okolie mimoriadne vysokých budov, ako sú kopce a iné budovy, v podstate absorbujú veľkú časť intenzívneho tepla počas dňa, ale počas noci aj naďalej šíria a vysielajú toto teplo do svojho okolia. Sklo s nízkou schopnosťou emisie (Low-E) pomáha odrážať toto žiarenie s dlhými vlnami a minimalizovať jeho prenos. Preto je používanie skla typu Low-E (ako je napríklad sklo typu Guardian SunGuard Neutral 60) jednou z najlepších možností.

Miestna klíma v týchto horúcich, vlhkých, púštnych regiónoch – s dennými teplotami dosahujúcimi až 50 °C – predstavuje skutočné výzvy pre vlastnosti skla v zmysle namáhania aj ohybu, ale aj potenciálne problémy s kondenzáciou.

Väčšina ľudí si neuvedomuje, aké populárne je sklo typu Low-E na Strednom východe a prečo by sa malo používať. Vo všeobecnosti si ľudia myslia, že sa sklo typu Low-E používa len v chladnom klimatickom podnebí. Koncept blokovania a odrazu nepriameho tepla v noci a počas dňa je niečo, čo väčšina ľudí neberie do úvahy.

Kondenzácia

Pri mimoriadne vysokých budovách vždy existuje riziko, že sa na vonkajšej stene skla môže kondenzovať voda (zvonku). To je spôsobené teplotným rozdielom medzi vonkajškom budovy (ktorý je počas leta veľmi horúci a vlhký) a vnútornou teplotou (klimatizácia).

Používanie skla s nízkou schopnosťou emisie ako vnútornej tabule môže pomôcť zabrániť prenosu chladu zvnútra budovy na vonkajšiu sklenenú tabuľu, zatiaľ čo kúrenie (plné temperovanie alebo zosilnené kúrenie) zabezpečí, že bude sklo až 5-krát pevnejšie a dokáže lepšie odolávať extrémnym nárazom vetra a teplotným rozdielom.

Výškové rozdiely

Výškový rozdiel medzi vrchnou a spodnou časťou veľmi vysokej budovy a s tým spojený teplotný rozdiel môžu v dôsledku tlakového rozdielu spôsobiť problémy s ohybom skla na jednotke izolačného skla.

Projekt Burj Khalifa čelil dokonca aj výzve teplotného rozdielu medzi výrobnou a montážnou teplotou IGU, ktoré sa vyrábali v januári pri teplote 26°C a inštalovali sa na miesto určenia v Dubaji v auguste, keď teplota dosahovala 48°C. Výpočty namáhania a ohybu IGU umožnili našim technickým expertom v Guardian Glass zadefinovať správnu hrúbku skla pre rôzne inštalačné výšky skla po celej výške budovy.

Vietor

V dôsledku veľkej výšky mimoriadne vysokých budov môže byť sila vetra extrémna. Hoci je dynamický tvar budovy navrhnutý na zníženie konštrukčného zaťaženia v dôsledku veterných vírov, veľmi dôležitá je tu aj hrúbka skla. Pri projekte Burj Khalifa bola sklenená fasáda navrhnutá tak, aby odolávala sile vetra s rýchlosťou až do 250 km/h. Ako sme uviedli vyššie, sklenený systém pre Jeddah Tower je navrhnutý tak, aby odolal 2,5 m výkyvu bez zlomenia alebo úniku. Hrúbka použitého skla závisí od výšky budovy, kde sa inštaluje. Kúrenie je tiež významné (plné temperovanie alebo zosilnené kúrenie), pretože bude sklo až 5-krát pevnejšie a dokáže lepšie odolávať extrémnym nárazom vetra a teplotným rozdielom.

Reader Enquiries

Guardian Glass Europe
19, Rue du Puits Romain
L-9070 Bertrange
Luxembourg
+352 28 111 000
info.europe@​guardian.com
www.guardian.com
@guardianglasseu
guardian-glass-europe
Guardian.Industries
GuardianIndustriesTV
guardianglasseurope

Notes for Editors

Guardian Glass

Guardian Glass, hlavná obchodná jednotka spoločnosti Guardian Industries, je jedným z najväčších výrobcov produktov z plaveného, povrchovo upraveného a spracovaného skla na svete. Vo svojich dvadsiatich piatich závodoch na výrobu plaveného skla po celom svete produkuje spoločnosť Guardian Glass vysokokvalitné sklo určené na použitie v exteriérových (obchodných aj obytných) a interiérových architektonických projektoch, ako aj v oblasti prepravy a technických výrobkov. Sklo od spoločnosti Guardian Glass môžeme nájsť v domoch, kanceláriách, autách a na niektorých najznámejších architektonických pamätihodnostiach. Vedecko-technologické centrum spoločnosti Guardian Glass Science & Technology Center nepretržite pracuje na vytváraní nových sklenených výrobkov a riešení a využíva pritom tú najpokročilejšiu technológiu s cieľom pomôcť zákazníkom vidieť, čo je možnéSEE WHAT’S POSSIBLE®. Navštívte stránky www.guardianglass.com.

Guardian Industries

Guardian Industries, spoločnosť s celosvetovou pôsobnosťou a sídlom v Auburn Hills v Michigane, zamestnáva približne 18 000 ľudí a prevádzkuje zariadenia v Severnej Amerike, Európe, Južnej Amerike, Afrike, na Blízkom východe a v Ázii. Jednotlivé podniky spoločnosti Guardian vyrábajú vysokokvalitné výrobky z plaveného, povrchovo upraveného a konštrukčného skla pre použitie v architektonických a rezidenčných priestoroch, v interiéri, pri preprave a na technické aplikácie, chrómované a lakované plastové komponenty vysokej kvality pre automobilový priemysel a obchodné prepravné spoločnosti. Víziou spoločnosti Guardian je vytvárať pre zákazníkov a spoločnosť hodnoty prostredníctvom neustálych inovácií a s využitím menšieho množstva zdrojov. Guardian je dcérska spoločnosť v úplnom vlastníctve skupiny Koch Industries, Inc. Navštívte stránku www.guardian.com.

Related images

 

 

Editorial enquiries

Sophie Weckx
Guardian Glass Europe

+352 28 111 210
sweckx@​guardian.com

Siria Nielsen
EMG

+31 164 317 036
snielsen@​emg-marcom.com
@siriajonna

 

 

Share

 

More news from