EconCore

EconCore, kesintisiz termoplastik petek üretimi konusunda laboratuvar ekstrüderinin geliştirilmesinde MEAF ile ortaklık yapmaktadır

EconCore, yeni tam termoplastikli kesintisiz petek hücrelerinin geliştirilmesinde önemli gelişme kaydetmektedir. Gelişmeler tam fonksiyonel laboratuvar ölçekli ekstrüzyonun kurulumunun ardından gelmekte ve Belçika, Leuven'de şirketin yakın dönemde yenilediği R&D tesislerinde hat oluşturmaktadır.

Hollanda, Yerseke'de MEAF tarafından kurulan 50 mm ekstrüder hattın tam merkezinde özel bir amaç için üretilmiş olup, yassı kalıpta uzman EMO Ekstrüzyon Kalıplama tarafından kurulan özel bir 500 mm levha kalıbı ile donatılmıştır.

EconCore petek yapıları, şirketin patentli ThermHex teknolojisini kullanan kesintisiz tek bir termoplastik katmandan üretilmektedir. Bu, ısıl şekillendirme, katlama ve birleştirme işlemleri dizisini içerir. Basit donanım ve/veya işlem parametresi ayarlamaları sayesinde peteklerin hücre büyüklüğü, yoğunluğu ve kalınlığı değiştirilebilir. İşlem, son derece maliyet etkinliği olan bitmiş kompozit bir panel yaratmak için peteğin bir veya iki tarafına yoğun kaplamaların sıralı birleştirimine olanak sağlar.

Yeni özel bir amaç için üretilmiş ekstrüderin kurulumundan önce EconCore, petek oluşumlarını bir rulodan katman açılmadan kullanarak gerçekleştiriyordu. Şirketin Teknik Müdürü Wouter Winant, “Şimdi kendi plakamızı aynı eksende üretebiliyoruz, işlemlerimizde daha fazla esnekliğe sahibiz ve açıkçası malzeme formulasyonlarınında değişiklik yapmak daha kolay” diye belirtmektedir.

EconCore ve MEAF, aynı ölçüde poliolefinler, biyoplastikler ve polikarbonatlar, poliamitler ve polifenilin sülfür gibi yüksek performanslı termoplastikleri işleyebilen laboratuvar ekstrüder tasarımı konusunda yakından işbirliği yapmıştır. Winant “Bu tipik olmayan bir proje, ancak ilerleme çalışmalarımız için çok önemli” diye belirtiyor. EconCore'un hâlihazırda dünya genelinde ağırlıklı olarak polipropilen olmak üzere poliolefinlerde kesintisiz petek ve petek-özlü laminatlar üreten lisans sahipleri bulunmaktadır ve bu materyaller için işlem teknolojisini düzeltmeye devam etme niyetindeyiz. Yeni seri kısmen bu amaç için tasarlanmıştır.

“Bununla birlikte ancak, HPT'ler olarak adlandırdığımız üstün mekanik ve termal performans sayesinde termoplastiklerle kullanılmayı sağlayarak ThermHex teknolojisi potansiyelini genişletiyoruz. Poliolefinlerin işleme özellikleri HPT'lerinkinden oldukça farklı olduğundan normalde bu ikinci bir ekstrüderin kullanımını gerektiriyordu. Ancak bu amaçla tasarlanan ekstrüder ile 10 farklı polimer türünde şimdiye kadar mükemmel sonuçlar elde etmeyi başardık.”

MEAF ekstrüder, poliolefinler için tipik olan 34:1'in L:D'si ile bir vidayı tutan 50-mm varile sahiptir. Bununla birlikte, her biri 5.8 kW'ta sınıflandırılmış beş alanı ile aynı zamanda üstün bir ısınma kapasitesine sahiptir. Bu yüksek doğrusal özgül güce rağmen, düşük karbon ayak izleri ile MEAF'ın ekstrüzyon sistemlerinin oluşturulması felsefesi uyarınca ekstrüder son derece enerji tasarrufludur. Higroskopik materyaller için A 600-L kurutucu, üretim sistemine tamamen entegre edilmiştir. Ekstrüderden maksimum çıkış yaklaşık saatte 150 kg'dır.

“EconCore'da Baş İşletme Görevlisi olan Tomasz Czarnecki “MEAF ile farklı projelerde birkaç yıldır işbirliği yapıyoruz ve sonuçlar her zaman umut verici” diye belirtmektedir. “Her iki şirketimizde, işlerin hallolması ve başarıya oldukça susamış olma konusunda esnek bir yaklaşıma sahip olup ufak/orta ölçeklidir, dolayısıyla birlikte güzelce çalışıyoruz.”

“ThermHex işlemi lisans sahiplerimizin MEAF ekstrüderlerini kullanma zorunluluğu bulunmamakta, bu donanımın ortaya sonuçlar çıkardığını görüp ikna olduklarından ancak çoğu zaman bu seçeneği seçmeye kendileri karar veriyor.” – ve şöyle ekliyor Czarnecki – “Ürün ağırlığının azaltılması ve üretimin enerji etkinliği yüksek taleple bağlantılı olan maliyet tasarrufları ile birleştirildiğinde entegreli üretim süreci içerisinde düşük maliyetli işlenmesine rağmen inovatif çağrısı, hafif materyal çözümleri çok seslidir. Bu, ilerlemelerimiz için enerjiyi oluşturmaktadır. Başarılı ticari evrimlerin ardından endüstriyel ambalajlama, inşaat, otomotiv ile birlikte daha geniş taşımacılık ve diğer sektörlerdeki mevcut, yaygın global lisans sahipleri ağımız ve boru hattındaki yeni, heyecan verici lisans projeleri sayesinde işbirliğimizi ThermHex teknolojisini bir sonraki seviyeye HPT'ler ile birlikte diğerlerinin arasına taşımaya devam etme niyetindeyiz.”

20 – 27 Eylül 2018 tarihleri arasında Salon 24, Stand E35'te, Frankfurt Otomobil Fuarında ve 25 – 27 Eylül 2018 tarihleri arasında Stand 9 – 136'da FachPack'de EconCore ekibiyle buluşun.

Reader Enquiries

EconCore
Ambachtenlaan 25
3001 Leuven
Belgium
+32 16381060
info@​econcore.com
www.EconCore.com
@EconCore
company-beta/409701/

Notes for Editors

EconCore Hakkında

Belçika/Leuven'de kurulmuş olan EconCore, petek sandviç malzemelerinin kesintisiz üretimi konusunda teknoloji sunar. Düşük maliyetli olmak üzere benzersiz, sert ancak hafif paneller üretme yeteneği, entegreli yüksek hacimli üretim süreci konusunda dünya genelinde birkaç şirkete izin verilmiştir. Hızlı, çok amaçlı, kesintisiz termoplastik petek üretim işlemi kullanıcılara minimum maliyet, nüfuz ve çevresel etki ile otomotiv, taşımacılık, yapı ve inşaat, endüstriyel ambalajlama/grafiksel gösterim, mobilya ve daha birçok alan dâhil farklı uygulamalarda sandviç materyalleri üretme imkânı sağlar. Mevcut lisans sahiplerimiz TATA Steel, Fynotej, Gifu Plastics, Renolit, Röplast (Hexapack), Karton, ThermHex Waben GmbH, Wabash National'dır.

Daha fazla bilgi için lütfen http://www.EconCore.com/ LinkedIn / Twitter adreslerini ziyaret edin.

Related images

EconCore, kesintisiz termoplastik petek üretimi konusunda laboratuvar ekstrüderinin geliştirilmesinde MEAF ile ortaklık yapmaktadır. (Fotoğraf: © 2018 EconCore, ECNPR008)

 

 

Editorial enquiries

Bianka Nagy
EconCore

+32 16 381060
bianka.nagy@​econcore.com

Siria Nielsen
EMG

+31 164 317 036
snielsen@​emg-marcom.com
@siriajonna

 

Also available in

 

Share

 

More news from